Schizofrenie a kampaň Jsem jako ty – Schizofriends.cz

Bláznivý festival 2013

Festival byl vyvrcholením putovní výstavy uměleckých děl pacientů se schizofrenií a symbolické poděkování všem, kteří se na ní podíleli. Na festivalu se sešli zástupci sdružení a organizací z celé České republiky, které se dlouhodobě věnují pomoci schizofrenikům a jinak duševně nemocným. Nejen sdružení a jejich klienti si ale přišli na své.

 

Festival otevřeli svým vystoupením členové skupiny All X a na pódiu se dále střídala divadelní a hudební vystoupení v podání klientů jednotlivých sdružení. Druhou scénu tvořilo velké šapitó, které „vyrostlo“ uprostřed parku, a zde byly k vidění neuvěřitelné kousky Cirkusu trochu jinak. Dechberoucí akrobacie na šálách, mimové, žongléři či provazochodci se svými neuvěřitelnými kousky.

 

Návštěvníci měli možnost otestovat svoji zručnost v připravených workshopech a zkusili si vyrobit šperky z velmi netradičních materiálů. Ve stáncích jednotlivých sdružení byly v prodeji placky s mottem celé kampaně “Jsem jako ty” a byl připraven veletrh výrobků pacientů. Zájemci si mohli zakoupit také reprodukce obrazů, které byly vystavovány v rámci putovní výstavy.

 

Celkově se pro sdružení vybralo více než 30 000 Kč.

 

Po celou dobu festivalu měli účastníci možnost zanechat na obřím plátně nějaký vzkaz, něco namalovat nebo třeba zanechat otisk vlastní ruky. Vzniklo tak jedinečné umělecké dílo, které jsme se rozhodli věnovat Ministerstvu zdravotnictví, jako poděkování za to, že nás podporují. Osobně ho převzal náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák, který v duchu Bláznivého festivalu všechny překvapil improvizovaným žonglérským vystoupením.

 

Festivalový rej zavřela kapela Charlie Straight, která v závěru festivalu předvedla strhující show. Tato třinecká formace se sice často charitativních akcí neúčastní, v případě Bláznivého festivalu ale udělala výjimku.

 

Děkujeme všem, kteří se na festivalu podíleli a všem, kteří přispěli a pomohli tak sdružením v jejich boji za lepší život pacientů. Prozradíme, že již započaly přípravy druhého ročníku – moc se těšíme 🙂

 

Fotografie z Bláznivého festivalu si můžete prohlédnout zde.