Schizofrenie a kampaň Jsem jako ty – Schizofriends.cz

Festival na podporu pacientů se schizofrenií proběhl již potřetí!

9. září 2015 se v pražských Žlutých lázních uskutečnil již třetí ročník Bláznivého festivalu, který se snaží netradiční formou přiblížit život se schizofrenií a bojovat proti předsudkům vůči této nemoci.
Od 14:00 až do večera byly pro návštěvníky festivalu připraveny kreativní workshopy, veletrh rozmanitých ručních výrobků a stánky pacientských sdružení. Nechyběl ani kulturní program – festival rozezněly kapely Like It, Děda Mládek Illegal Band a Nebe. Návštěvníci si dokonce mohli na vlastní kůži prostřednictvím speciálního simulátoru vyzkoušet, jaké jsou projevy schizofrenie.
Poprvé také v rámci festivalu proběhla výstava obrazů pacientů se schizofrenií s názvem „Tvorba léčí“. Výstava je největší prodejní výstavou originálů obrazů vytvořených pacienty se schizofrenií a čítá na 40 originálů od autorů z celé České republiky a Slovenska. Všechna vystavená díla bylo možné přímo na místě zakoupit. Ke zhlédnutí bude výstava opět na podzim, kdy ozdobí prostory divadla Nová scéna v Bratislavě.

Prohlédnout si díla je však možné i online na stránkách www.schizofriends.cz, kde jsou umístěny i podrobné informace o festivalu.
Bláznivý festival je součástí osvětové kampaně „Jsem jako ty“, jejímž cílem je šíření znalostí o psychickém onemocnění schizofrenie a možnostech jeho správné léčby. Kampaň se dlouhodobě snaží poukazovat na fakt, že pokud jsou pacienti se schizofrenií léčeni, jejich život nemusí být v mnohém odlišný, rozhodně tedy není na místě je kvůli jejich nemoci ze společnosti vylučovat, či z nich mít strach.
Letošním podtitulem festivalu bylo heslo „Dva světy, jedna realita“, které naznačuje, že život schizofreniků opravdu může být jiný, než ten náš. Mnohdy barvitý a velmi kreativní, jindy naopak smutný a osamocený. I skrze festival tak kampaň upozorňuje, že je velmi důležité o schizofrenii mluvit. Na jedné straně proto, aby nebyla tato nemoc považována za stigma, aby se pacienti nebáli o svých problémech mluvit a dostali se včas ke správné léčbě. Na straně druhé, aby nedocházelo k obavám z duševně nemocných kvůli mylným představám o nemoci a obavám z jejich agresivity.