Schizofrenie a kampaň Jsem jako ty – Schizofriends.cz

Vánoční překvapení 2013

Opravdu velké překvapení čekalo týden před Vánoci na lidi v Praze, Brně, Pardubicích, Plzni, Liberci a Jihlavě. Obří vánoční dárky se přes noc objevily pod vánočními stromy a na náměstích velkých měst, aby upozornily na problematiku schizofrenie.

 

Netradiční nadílku jsme pro veřejnost připravili jako překvapení v předvánoční čas s nadějí, že kolemjdoucí potěší, alespoň na chvíli se zastaví a zamyslí se nad tím, že ne všichni mají to štěstí, že jsou zdraví. Zároveň ale, že i tak těžká nemoc, jakou schizofrenie je, nemusí znamenat vyřazení ze společnosti a nečinnost. Jen je potřeba dát těmto lidem šanci.

 

Dvoumetrové dárky se objevily nejen v České republice, ale i na 8 místech na Slovensku. Balící papír, kterým byly dárky zabaleny, byl pokryt informacemi o schizofrenii, ale také přáním pěkných svátků a hlavně poděkováním, za pomoc v boji s touto těžkou nemocí – třeba jen tím, že duševně nemocné bereme jako sobě rovné.

 

Jsme rádi, že nás podpořili také odborníci. Pan profesor Höschl podotkl, že v současné době je v České republice asi 105 000 pacientů, kteří se léčí se schizofrenií. Šanci na návrat do běžného života jim dávají díky moderní léčbě nejen lékaři, ale také veřejnost, svým postojem k schizofrenikům a duševně nemocným obecně. Naučili jsme se žít s tělesně hendikepovanými a pomáháme jim. Před duševními nemocemi ale stále zavíráme oči a máme předsudky. Aby společnost změnila svůj postoj, je potřeba o problematice duševních onemocnění mluvit a pomáhat pacientům prolomit stigma, které je s touto nemocí spojené, například i akcemi, jako je tato.

 

 

Dárečky byly k vidění v:

Praze na Staroměstském náměstí (u vánočního stromu)

Brně na Zelném trhu (u vánočního stromu)

Pardubicích na náměstí Jana Pernera (před hlavním vlakovým nádražím)

Plzni na náměstí Republiky (jižní část náměstí, u kostela)

Liberci na náměstí Dr. E. Beneše (vedle Neptunovy kašny)

Jihlavě na Masarykově náměstí (vedle pódia)

 

Všem, kteří se na realizaci vánočního překvapení podíleli, moc děkujeme!

 

Jak to v jednotlivých městech vypadalo, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.